Dominikanki

Dominikanki

Dominikanki są duchowymi “siostrami”, “córkami” św. Dominika Guzmana, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego zwanego potocznie Dominikańskim. Są nimi nie tylko “w sercu”, ale również w sposób prawnie zatwierdzony przez Kościół i przez Zakon.

Zakon Dominikański od początku swojego istnienia składa się z trzech gałęzi: braci, mniszek i świeckich. Członkowie każdej z tych gałęzi na ręce generała Zakonu lub jego reprezentanta składają swoje śluby lub – w przypadku świeckich – przyrzeczenia.

“Rodzina Dominikańska” jest rzeczywistością bardzo złożoną, bo należą do niej – oprócz członków Zakonu – również inne zgromadzenia, wspólnoty i instytuty świeckie, które zostały do niej włączone przez władze Zakonu.

Najogólniej rzecz biorąc współcześnie istnieją cztery rodzaje dominikanek:

1. mniszki dominikańskie czyli siostry żyjące we wspólnocie klauzurowej
2. świeckie dominikanki, włączone do tzw. Trzeciego Zakonu
3. siostry dominikanki w zgromadzeniu zakonnym: czynnym, albo kontemplacyjno-apostolskim
4. panie zrzeszone w dominikańskim instytucie świeckim.

Dominikańskie żeńskie gromadzenie zakonne
są taka forma życia poświęconego Bogu w Kościele rzymskokatolickim, w której osoba żyje we wspólnocie sióstr/braci ze swojego zgromadzenia, według Konstytucji zatwierdzonych przez Kościół dla tego zgromadzenia i składa publicznie śluby (tzw. profesję) rad ewangelicznych: posłuszeństwa, czystości i ubóstwa. Większość zgromadzeń włącza się aktywnie w życie Kościoła przez działalność apostolską i charytatywną. Dominikańskie żeńskie zgromadzenia zakonne powstawały od XIX wieku, w różnych okolicznościach i krajach. Każde ma swoją specyfikę, styl i pole działania, ale wszystkie odwołują się do św. Dominika i jego charyzmatu. Większość zgromadzeń dominikańskich to zgromadzenia habitowe. Na świecie jest około 160 dominikańskich żeńskich zgromadzeń!

W Polsce swoje domy i wspólnoty ma pięć żeńskich zgromadzeń dominikańskich:

  • Zgromadzenie Sióstr św. Dominika zwane na świecie „polskimi dominikankami”
    Siostry przyjmuje jako swój cel głoszenie prawdy Ewangelii najbardziej potrzebującym”. (dominikanki.pl)
  • Zgromadzenie Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi
    Szczególnym zadaniem, dla którego została utworzona ta wspólnota zakonna, jest praca misyjna wśród pogan i w Rosji oraz budzenie zrozumienia potrzeby tej pracy u nas w kraju. Siostry służą temu wezwaniu przez modlitwę, pokutę i ofiarną pracę na terenach misyjnych lub w Polsce. (dominikanki-misjonarki.org)
  • Zgromadzenie Sióstr Dominikanek Matki Bożej Różańcowej
    Siostry starając się odpowiedzieć na konkretne wezwania i potrzebę nowej ewangelizacji, wypełniają misję głoszenia Słowa Bożego poprzez katechizację, animację liturgiczną, pomoc w duszpasterstwie parafialnym i opiekę nad chorymi. Szczególną troską są otaczani najmniejsi: ubodzy, chorzy, dzieci pozbawione opieki i zagrożona młodzież. (e-mail)
  • Unia św. Katarzyny ze Sieny – Misjonarki Szkoły (bezhabitowe)
    Realizują charyzmat św. Dominika, który rozumieją jako miłość prawdy, która wyraża się w kontemplacji i studium oraz przekazywaniu innym ich owoców. Większość sióstr podejmuje indywidualną działalność apostolską. Podstawowym polem działalności zgromadzenia jest szkoła państwowa każdego stopnia, w której siostry pracują jako nauczycielki różnych przedmiotów. Realizują swój charyzmat także poprzez formację nauczycieli i wychowawców i prowadzenie akademików. (misjonarkiszkoly.blogspot.com)
  • Wspólnota Małych Sióstr Baranka
    16 lipca 1983 r. ojciec Vincent de Couesnongle, ówczesny generał Zakonu Kaznodziejskiego uznał, że „przynależy ona do Rodziny świętego Dominika”. Wspólnota gromadzi małe siostry i małych braci. Mają oni ten sam charyzmat wyrażony w „Postanowieniu Życia” i tą samą liturgię, często sprawowaną wspólnie. Ich życie domowe jest jednak całkowicie oddzielne. (www.communautedelagneau.org)

Dominikańskie instytuty świeckie
są forma życia konsekrowanego w Kościele katolickim. Członkowie instytutów świeckich łączą w swoim powołaniu dwa aspekty: konsekrację oraz świeckość. Mają różne zadania: cicha obecność w świecie i świadczenie własnym życiem o miłości Boga do każdego człowieka, duchowe towarzyszenie osobom cierpiącym.

Świecki Instytut Dominikański z Orleanu (orlean.dominikanie.pl)
Świecki Instytut Caritas Christi (cccwroldinfo.org)
Rodzina Matki Bożej Bolesnej (www.bolesna.op.opoka.org.pl)
Bractwo Różańcowe (rozaniec.dominikanie.pl)
Stowarzyszenie Wieczystego Różańca (rozaniec.dominikanie.pl)
Stowarzyszenie Żywego Różańca (rozaniec.dominikanie.pl)

(powyższy materiał powstał w oparciu o www.misjonarkiszkoly.blogspot.com i www.info.dominikanie.pl)